Terpeny jsou přírodní, olejnaté a aromatické sloučeniny produkované rostlinou konopí a mnoha dalšími druhy rostlin. Terpenové sloučeniny jsou zodpovědné za bohaté aromatické vůně produkované konopím. Předpokládá se, že terpeny jsou mocným modulátorem nebo ovlivňovačem účinku konopí. Samotné terpeny mají fyzické účinky na tělo a jsou produkovány stejnými rostlinnými žlázami, které produkují kanabinoidy. Pokud jste někdy pěstovali Orange Bud a dostala se vám pryskyřice na ruce, všimnete si pikantní citrusové vůně, která může být stále tam, i když se mnoho dalších vůní vypaří. Je to proto, že Orange Bud obsahuje vysoké hladiny terpenu limonenu.

Existuje více než 100 terpenů, z nichž každý má svou vlastní vůni, chuť a léčebné účinky. Umožňují jedinečné aroma pro naše oblíbené odrůdy konopí. A terpeny se vyskytují i v jiných rostlinách, od listů stromů po okvětní lístky. Houby, řasy a bakterie také produkují terpenové sloučeniny. Přírodní terpeny jsou zodpovědné za jedinečné vůně, které navozují pocit klidu při vdechování čerstvého voňavého ranního vzduchu z lesa nebo při procházce kolem zahradních květin.

Jak fungují terpeny z konopí

Terpeny se široce používají ve farmaceutickém, biotechnologickém, potravinářském a kosmetickém průmyslu. Jedná se o rozmanitou škálu chemických sloučenin, od relativně jednoduchých sloučenin po komplikované struktury. Terpeny jsou choulostivé sloučeniny, které se mohou snadno ztrácet z pupenů, pokud je v pěstebním boxu příliš teplo nebo pokud jsou palice přesušené a špatně stařené (curing).

Mnohé z terpenů v konopí jsou již dobře známé a srozumitelné díky jejich přítomnosti v jiných květinách, ovoci, koření a dalších přírodních rostlinných a živočišných zdrojích. V aromaterapii jsou známé a používané různé terpeny a jejich aroma po mnoho let.

Konopí obsahuje stovky biologicky aktivních sloučenin. Většina z nich jsou kanabinoidy nebo sloučeniny příbuzné kanabinoidům. Najdete tu ale i desítky terpenů, flavonoidů a různých dalších přirozeně se vyskytujících chemikálií. Některé z nich jsou pravděpodobně z velké části nedostatečně prozkoumány a mohou se ukázat jako nesmírně důležité pro budoucí lékařské aplikace.

Desetiletí prohibice potlačila výzkum do té míry, že většina kanabinoidů byla sotva prozkoumána. A co víc, málo se ví o tom, jak mohou kanabinoidy a terpeny vzájemně synergovat. Toto je známé jako entourage efekt, kdy synergie více kanabinoidů působících společně je větší než součet jejich jednotlivých účinků. Schopnost terpenů a kanabinoidů modifikovat jejich příslušné léčebné účinky je další komplikací pro lékařské výzkumníky, kteří potřebují studovat pouze jedinou farmaceutickou sloučeninu (a produkované metabolity), když se rozloží v lidském těle.

Terpeny jsou obsaženy spolu s konopnými oleji a kanabinoidy v třpytivé trichomové pryskyřici, která pokrývají květy a listy. Bohatý obsah terpenů dodává vašim správně vysušeným palicím nepřekonatelné, žádoucí a lákavé aroma. Předpokládá se také, že konopné terpeny modulují účinky dané konopné odrůdy. Terpeny, jako je myrcen, mohou dokonce přispívat k fyzikálním účinkům konopí díky jeho protizánětlivým vlastnostem.

Terpeny se nacházejí v mnoha rostlinách, nejen v konopí. Limonen se nachází v citrusových rostlinách a vytváří typickou citrusovou vůni.

Mnoho znalců konopí miluje hluboký, bohatý terpenový profil na svém konopí a má pocit, že zvyšuje účinky THC. Pinen je terpen, který se nachází v borovicích a jehličnatých stromech, dává palicím svěží „lesní“ aroma.

Jeden další důležitý terpen z konopí je známý jako beta karyofylen. Také známý jako karyofylen, může tvořit až 25 % celkového obsahu terpenů v rostlině konopí.

Konečný obsah terpenů v konopí závisí na několika faktorech. Patří mezi ně genetika rostlin konopí a také způsob, jakým bylo konopí vypěstováno a vysušeno.

Obvykle je ve správně vysušených palicích celkový obsah terpenů do 0,5 % celkové hmotnosti. Nicméně s nejlepší genetikou a optimalizovanými podmínkami růstu a sušení můžete vidět hladiny terpenů až kolem 1% hmotnosti květů.

Text pouze pro vzdělávací účely, vždy se informujte o aktuální platné legislativě své země!


Izolace terpenů - nový hit v konopném průmyslu

Izolace terpenů - nový hit v konopném průmyslu

V dnešním článku vás zavedeme do této vzrušující oblasti konopného průmyslu, kde se terpeny stávají novou velkou věcí. Zjistíme, co jsou terpeny, proč jsou stále populárnější a jak mohou obohatit váš zážitek z konopí. Připravte se na explozi vůní a chutí, která vás čeká!


Terpeny v konopí: Jak ovlivňují účinky a léčebné účinky?

Terpeny v konopí: Jak ovlivňují účinky a léčebné účinky?

Možná jste už slyšeli o kanabinoidách, ale terpeny jsou další důležitou složkou, která hraje klíčovou roli v účincích a vlastnostech konopí. Připravte se na hlubší pohled do světa terpenů a objevte, jaký vliv mají na jedinečný profil každé konopné odrůdy.


Flavonoidy - důležitá složka konopí vedle kanabinoidů a terpenů

Flavonoidy - důležitá složka konopí vedle kanabinoidů a terpenů

Objevte úžasný svět flavonoidů z konopí a jejich blahodárné účinky na vaše zdraví! Prozkoumejte různé typy flavonoidů a jejich vliv na lidský organismus. Ponořte se do fascinujícího světa těchto přírodních látek a objevte jejich potenciál pro vaše celkové blaho.